Sedacja w gabinecie dentystycznym – co to jest i jak wygląda?

Wizyta u dentysty może być stresująca. Aby badania i zabiegi stomatologiczne odbywały się bez zdenerwowania, warto zdecydować się na gabinet, w którym dostępna jest sedacja. Co warto o niej wiedzieć?

Sedacja – co to jest?

Aby procedury u dentysty mogły przebiegać bez bólu, stosuje się miejscowe znieczulenia. Dodatkowo może być zastosowana sedacja. Co to jest sedacja?

Sedacją jest proces służący do zmniejszenia niepokoju. Polega na zastosowaniu specjalnych środków wpływających na ośrodkowy układ nerwowy. Powoduje rozluźnienie, zmniejsza stres, nerwowość, może wywołać senność.

Wyróżnia się różne rodzaje sedacji:
– sedacja wziewna – za pomocą podtlenku azotu, czyli tzw. gazu rozweselającego
– sedacja dożylna – podawana przez założone wkłucie (wenflon)
– sedacja farmakologiczna – z użyciem środków doustnych

Jak wygląda sedacja u dentysty?

W gabinecie dentysta stosuje głównie sedację wziewną, rzadziej głębszą sedację dożylną. Dodatkowo, gdy zachodzi tak potrzeba, podaje się znieczulenie miejscowe – zwykłe lub komputerowe. Wejdź na stronę dentystagliwice.pl i dowiedz się więcej.

Sedacja wziewna u dentysty polega na nałożeniu na twarz maseczki, która podaje mieszaninę gazów zawierających podtlenek azotu. Sedacja dożylna polega na podaniu środka za pomocą wenflonu przez anestezjologa. Efekty zauważalne są praktycznie natychmiastowo, a w efekcie zabieg czy badanie w sedacji może przebiegać dla pacjenta w bardziej komfortowy sposób.

Z sedacji można skorzystać w gabinetach prywatnych. Jest to koszt około 100-150 zł za gaz rozweselający, natomiast za sedację dożylną to 800-900 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *