Pompa ciepła – gdzie się sprawdzi?

Pompa ciepła jest nowoczesnym urządzeniem, które działa bez szkody dla środowiska. Między innymi z tego powodu (choć nie tylko) cieszy się ono rosnącą popularnością. Początkowe koszty inwestycyjne są dość znaczne, jednak na dłuższą metę – przynoszą szereg korzyści (również finansowych). Gdzie najlepiej sprawdzi się ta forma ogrzewania i dlaczego warto zastanowić się nad jej montażem?

Łatwa eksploatacja

Urządzenie, po odpowiednim ustawieniu, pracuje samo. W przeciwieństwie do płaszcza wodnego połączonego z kominkiem lub pieca na paliwo stałe – nie wymaga dokładania źródła opału czy czyszczenia. Dodatkową zaletą pompy ciepła jest fakt, że… nie brudzi. Podczas gdy powyższe formy grzewcze są ściśle powiązane z pyłem czy sadzą, takiego skutku ubocznego nie ma przy pompie.

Stosunkowo szybki zwrot inwestycji

W zależności od wielu czynników, specjaliści określają, że czas zwrotu kosztów poniesionych na montaż pompy ciepła wynosi około 5 do 8 lat. Jest to jeden z najkrótszych okresów zwrotu inwestycji w ogrzewanie domu. Należy również wspomnieć, że producenci pomp ciepła gwarantują wręcz długowieczność tego sprzętu – w opinii specjalistów, dobrej jakości urządzenie może działać nawet przez 50 lat bez konieczności jego wymiany.

Obniżenie kosztów budowy domu

Instalacja do pompy ciepła jest zdecydowanie łatwiejsza do zamontowania od – na przykład – pieca grzewczego. Dzięki temu, wymaga mniejszego pomieszczenia, a dodatkowo – w przypadku płaszcza z kominkiem lub wyżej wspomnianego pieca, trzeba również liczyć się z koniecznością znalezienia suchej i bezpiecznej przestrzeni do przechowywania opalu.

Łatwość uzyskania środków na sfinansowanie zakupu pompy

Jako że pompa ciepła jest ekologiczną formą grzewczą, banki stosunkowo chętnie udzielają na jej zakup niskooprocentowanych kredytów. Niekiedy pojawiają się również spekulacje, że wraz z biegiem czasu, władze kraju mogą zdecydować się na wprowadzenie dotacji nakierowanych na montaż pomp ciepła w większości gospodarstw domowych w Polsce.

Artykuł powstał we współpracy z http://www.ecostrus.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *