Obudowy metalowe w instalacjach elektrycznych w przemyśle

Obudowy metalowe dla urządzeń elektrycznych to niezwykle ważny segment produkcji akcesoriów związanych z instalacjami elektrycznymi. W wielu dziedzinach gospodarki stosowane są rozwiązania elektryczne przygotowywane indywidualnie do konkretnych potrzeb. Potrzebują więc one różnej wielkości obudów metalowych, dostosowanych kształtem i materiałem, z którego zostały wykonane do umieszczenia w nich docelowych elementów.

Obudowy metalowe dostosowane do różnych potrzeb

Obudowy metalowe dostępne na polskim rynku wykonywane są w bardzo różnym formacie i kształcie. Wśród tego rodzaju produktów zdecydowanie najbardziej popularne są obudowy przeznaczone do rozdzielnic i innych elementów instalacji elektrycznych. Skrzynki metalowe tego rodzaju są przeznaczone do montażu urządzeń stosowanych zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym.

Bardzo szerokie zastosowanie tego rodzaju obudowy metalowe znajdują w produkcji przemysłowej – jako część instalacji elektrycznej i innych stosowanych do kontroli i zarządzania systemów. Skrzynki metalowe mogą być miejscem, w którym montowane są urządzenia różnego rodzaju. Bardzo ważną funkcję pełnią urządzenia sterownicze – zwłaszcza w zakładach o bardzo mocno rozbudowanej instalacji elektrycznej.

Warto pamiętać, że w przypadku większych zakładów pracy instalacje elektryczne są niejednokrotnie bardzo rozbudowane i przystosowane do zasilania bardzo dużej liczby urządzeń. Często niezbędne okazują się dodatkowe urządzenia, których zadaniem jest organizacja pracy całości systemu. Urządzenia takie cechują się bardzo wysokim stopniem zaawansowania technologicznego, a więc często również wrażliwością na niekorzystne warunki. W zakładach produkcyjnych takim, niekorzystnym czynnikiem może się okazać na przykład znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenie. Wrażliwe elementy sterownicze instalacji elektrycznej są więc chronione przed zniszczeniem przy pomocy specjalnie przystosowanych skrzynek metalowych. Skrzynki takie mogą również stanowić zabezpieczenie przed dostępem do urządzeń niepowołanych, do czego stosowane są obudowy metalowe z dodatkowymi zabezpieczeniami. Oprócz tego wydzielenie osobnej przestrzeni,w której znajdują się elementy sterownicze instalacji jest podyktowane wymaganiami przepisów BHP.

Obudowy metalowe, jako element sieci elektrycznej i systemów kontroli

W zakładach produkcyjnych często stosuje się urządzenia, które dostosowują w jakiś sposób sieć elektryczną do potrzeb konkretnych urządzeń. W celu lepszej organizacji przestrzeni, a także zapewnienia bezpieczeństwa i dostępu techników do tychże urządzeń stosuje się specjalnie oznakowane obudowy metalowe. Bez tych obudów, oraz odpowiednich oznaczeń instalacja elektryczna w przeciętnym zakładzie przemysłowym stanowiłaby prawdziwy labirynt, nie do rozpracowania przez niewtajemniczonych serwisantów.

 

W halach przemysłowych i produkcyjnych bardzo ważną funkcję pełnią również urządzenia zabezpieczające, a także pomiarowe. Obudowy metalowe w różnych rozmiarach są używane do zabezpieczania tych elementów. Niezwykle ważne są również stosowane w takich zakładach systemy kontroli produkcji w toku. Skrzynki tego rodzaju są używane zarówno jako obudowy na części urządzeń peryferyjnych, jak różnego rodzaju czujniki i inne narzędzia pomiarowe, jak i do zabezpieczania części urządzeń centralnych, sterujących całością działania systemu.

 

Dodatkowe akcesoria do obudów metalowych

 

W handlu dostępne są również dodatkowe akcesoria do obudów metalowych. Mogą to być na przykład dodatkowe listwy montowane wewnątrz, służące do mocowania dodatkowych elementów układów elektrycznych. Bardzo ważnym uzupełnieniem tego rodzaju skrzynek są również uzupełniające zamknięcia. Często obudowy nie są w nie fabrycznie zabezpieczone, a przepisy BHP, czy inne przepisy obowiązujące na terenie zakładu stwarzają konieczność ich montażu. Wiele skrzynek tego typu nie jest nawet wyposażonych w drzwiczki. Producenci stwarzają możliwość dokupienia ich osobno i montażu do istniejących obudów. Duży wybór dodatkowych akcesoriów sprawia, że możliwości rozbudowywania istniejących instalacji stworzonych z ich udziałem są bardzo duże. Często przekłada się to na obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Obudowy wewnętrzne i zewnętrzne

 

Dostępne na polskim rynku obudowy metalowe dostosowane są zarówno do stosowania we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Istnieją również modele wnękowe, które stosuje się w specjalnie wykonanych wnękach w murze. O ile obudowy wewnętrzne nie muszą spełniać żadnych wygórowanych warunków (poza obudowami specjalistycznymi, dostosowanymi do pomieszczeń mocno zanieczyszczonych), to od skrzynek zewnętrznych oczekuje się już zdecydowanie więcej. Muszą być one przede wszystkim odporne na warunki atmosferyczne. Skrzynki dostosowane do stosowania na zewnątrz budynków są więc wykonywane z materiałów nierdzewnych. Muszą również zapewniać odpowiednią ochronę przed warunkami pogodowymi znajdującym się wewnątrz elementom instalacji. Stosowane współcześnie rozwiązania spełniają dobrze oba te warunki i są całkowicie bezpieczne.

 

 

Źródła:

Bezpieczeństwo użytkowania przemysłowych instalacji elektrycznych

http://delibra.bg.polsl.pl/ – Współczesne metody wspomagające zarządzanie produkcją

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *