HMS, czyli bezpieczeństwo i higiena pracy w Norwegii

W Polsce obowiązują przepisy BHP, z kolei w Norwegii są to przepisy HMS. Regulacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy w Norwegii musi znać każdy przedsiębiorca, podwykonawca, pracodawca zatrudniający minimum dziesięć osób, a także kierownik nadzorujący pracę innych. W tym też celu, istnieje obowiązek odbycia kursu z norweskiego HMS.

Definicja przepisów HMS

Norweskie HMS to inaczej zdrowie, środowisko oraz bezpieczeństwo. Po norwesku – Helse, Miljø i Sikkerhet. BHP Norwegia więc skupia się na zagwarantowaniu pracownikom bezpieczeństwa oraz zagwarantowaniu ludzkich warunków pracy. Podstawowym źródłem informacji na temat HMS jest Kodeks Pracy, a także ustawa o środowisku pracy, czasie pracy, ochronie zatrudnienia i innych. Przepisy te pozwalają zyskać świadomość na temat zagrożeń oraz możliwościach jego zapobiegania, a także stosowania ich w praktyce.

Obowiązki pracodawcy i pracownika

Pracodawca musi zagwarantować pracownikowi bezpieczne środowisko pracy, a oprócz tego – powinien kalkulować ryzyko wystąpienia wypadków i szkód, a także ograniczać ryzyko. W razie zaś możliwego zagrożenia, ma obowiązek poinformowania pracownika o nim.

Pracownik z kolei musi m.in. powiadomić przedsiębiorcę lub kierownika o możliwych zagrożeniach, a także zwolnieniach lekarskich, chorobach i kontuzjach wynikających z wykonywanej pracy.

Gdzie można zrobić kurs BHP w Norwegii?

Kurs BHP, a raczej HMS można odbyć między innymi online. Dla Polaków to doskonałe udogodnienie, ponieważ dostępny jest on w języku polskim, co w przypadku osób nieznających zbyt dobrze norweskiego – jest wręcz zbawienne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *