Czym jest ET felgi i jak je sprawdzić?

Wybór odpowiednich felg samochodowych ma bardzo duże znaczenie. Przy ich zakupie warto również uwzględnić parametr ET. Co to jest? Jak go odczytać?

ET felgi – co to jest?

Aby dopasować obręcze do samochodu, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ich średnicę i szerokość, ale także parametr ET. Felgi ET co to jest za parametr?

ET (niem. Einpress Tiefe) jest parametrem odnoszącym się do głębokości osadzenia. Co oznacza ET felgi w praktyce? Jest ono związane z osadzeniem felgi w nadkolu.

Im mniejsze jest ET felgi, tym wystaje ona bardziej na zewnątrz. Natomiast wtedy, gdy jest ono większe, wtedy obręcze są głębiej osadzone w nadkolu.

Jak sprawdzić ET felgi samochodowej?

Informacje na temat ET powinno znajdować się na obręczy samochodowej. Jak sprawdzić ET felgi?

ET felgi oznaczane jest jako ET wraz z dwoma cyframi, przykładowo jako ET40 lub ET35.

Parametr ET może być dodatni, na przykład ET40, co oznacza, że felga jest osadzona głębiej w nadkolu, natomiast ET ujemne, przykładowo ET-40, będzie oznaczało, że felga wystawiona jest na zewnątrz o określoną wartość.

Jak wybrać ET felgi?

Właściwe ET felgi jest istotne, dlatego należy wziąć je pod uwagę przy zakupie felg samochodowych.

Wykorzystanie felgi, która ma nieodpowiednie osadzenie, może wpływać negatywnie na działanie układu jezdnego pojazdu. Koła mogą wtedy ocierać się o nadkola, zawieszenie, części układu hamulcowego. Może to przekładać się na problemy z kierowaniem, wycieraniem opon, a nawet powodować zagrożenie wypadkami.

ET felgi  do aut typu camper dobiera się według zaleceń producenta pojazdu. W razie potrzeby warto skontaktować się ze specjalistami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.